Tudnivalók a jojobaolajról

A jojobabokor, más néven latinul Simmondsia sinensis, eredetileg Közép-Amerika sivatagi régióiból származik. Honnan jött a neve? Az ott élő papago-indiánok közül a Tohono O'Odham, aki "Ho-ho-ba" -nak hívta. A cserje a szegfűszerű családhoz tartozik, kétlaki. Tehát vannak olyan növények, amelyek kizárólag nőivarú és kizárólag hímvirágúak, a nőivarú növények egyedül állnak, de a hímnövények csoportosan nőnek össze.

Hogyan készül a jojobaolaj?

A jojobaolaj népi nevén "folyékony arany". Az értékes olaj helyesen viseli ezt a becenevet. Eső nélkül virágzik, alig igényel karbantartást, és munkahelyeket teremt a mezőgazdaságban olyan helyeken, ahol az alacsony csapadék miatt más nem termeszthető. A bokrokat most speciálisan létrehozott ültetvényeken termesztik, ahol a diót tartalmazó nőstény bokrokat megsokszorozzák, a hím bokrokat beporzás céljából ültetik.

A gazdag jojobabokrot a száraz évszakban szüretelik. A diót a gazdák kézzel szüretelik, de a betakarításhoz egyre inkább a gépeket használják. A betakarítás után a diót a lehető leggyorsabban értékes jojobaolajká dolgozzák fel a bennük lévő tápanyagok megőrzése érdekében. A jojobaolaj átmegy a hidegen sajtolás folyamatán. Ez azt jelenti, hogy a betakarított diókat egy sajtóban összetörik, majd egyetlen lépésben összenyomják. A sajtó nyomásának hozzáadásával és eltávolításával az olaj kifolyik a magból és összegyűlik. A forró sajtolással és finomítással szemben, amelyben az alapanyagokat kémiai segédanyagok hozzáadásával több lépésben felmelegítik, megpirítják és préselik, Hidegen sajtoláskor az anyában található összes vitamin és tápanyag teljesen megmarad, és a maximális 45 fokos hőmérsékletet nem lépik túl. A hidegen sajtolási eljárás nagyban befolyásolja az olaj minőségét, azaz ízét, illatát, színét és hatékonyságát.

Ezzel szemben a melegen sajtolt olajok teljesen íztelenek, szagtalanok és színtelenek. A forró préselés folyamata nem szükséges a jojobaolaj esetében, mivel a kapott olaj természetesen rendkívül tartós, és a benne lévő tápanyagok rendkívül fontosak a kozmetikai és az ipari szektor számára. Egyszerűen elveszítené hatékonyságát, ezért használhatatlan lenne gyógyító és ápoló olajként.

Szigorúan véve a jojobaolaj nem hagyományos értelemben vett olaj. Ez egy növényi viasz, amely a jojoba dió 50% -át teszi ki, és szobahőmérsékleten folyékony. Ez a növényi viasz egyedülálló, mert ez az egyetlen természetes viasz, amelynek olvadáspontja 7 Celsius fok. Ennek a viasznak a tartós tulajdonságai pozitívan hatnak a gépi jojobaolajra. Rendkívül tartóssá teszi az olajat, és nem avatja olyan gyorsan avasodni, mint a többi hidegen sajtolt olaj.

Hogyan működik a jojobaolaj?

Mivel a jojobaolaj folyékony növényi viasz, megkötött zsírsavait viaszésztereknek is nevezik. Kémiai szerkezetét tekintve az észter nagyon hasonlít az emberi bőr által termelt faggyúhoz. A jojobaolajban található legfontosabb vitaminok a B- és E-vitamin, valamint az A-provitamin.

Ez utóbbit a szervezet az immunrendszer, az anyagcsere és a sejtek fejlődésének megerősítésére használja, mivel gátat teremt a baktériumok ellen, és segíti a testet azok elleni küzdelemben. Az A-vitamin ugyanolyan fontos, mint az immunrendszer szempontjából, a csontok, növekedésük és gyógyulásuk, de a szem és a látás szempontjából is. Sok zöldség, például sárgarépa, paprika és spenót tartalmaz magas A-provitamint, más néven béta-karotint.

Az E-vitamin a fiatalság egyik forrása a vitaminok között. Erősíti az immunrendszert és segíti a testet a természetes kollagén előállításában. Ez szilárdabb arcszínhez vezet, és a hegek csökkennek. Nem csak jelentősen lelassítja a test öregedési folyamatát, hanem elősegíti a vérkeringést és erősíti az idegsejteket. Az E-vitamin az egyik legfontosabb vitamin, amelyre a testnek szüksége van az egészség, a vitalitás és a fiatalság fenntartásához.

Az emésztést, a fáradtságot és az étvágyat szabályozó B-vitamin ugyanolyan elengedhetetlen az egészség és a közérzet szempontjából. Segít megelőzni számos betegséget, energiát és természetes védelmet nyújt a testnek.

A jojobaolaj számos ásványi anyagot is tartalmaz, amelyek fontosak a szervezet számára a védekezésben, megerősítésben és fejlődésben. A jojoba dió egy kis alkotóeleme ugyanakkor az úgynevezett szimmondsin, egy mérgező anyag, amely miatt az olaj nagyrészt alkalmatlanná válik fogyasztásra, mivel károsíthatja az emésztőrendszert és más szerveket.

A jojobaolaj kémiai összetétele, viaszos állaga és a viaszészter hasonlósága az emberi faggyúhoz ideálisá teszi az olajat a bőrön való használatra. Optimálisan kombinálódik az emberi faggyúval, elegendő nedvességet biztosít a bőrnek, és nem tömíti el a pórusokat, mert csak kis százalékban tartalmaz zsírot. Ásványi anyagokban és tápanyagokban gazdag összetételének köszönhetően a jojobaolaj az egyik legnépszerűbb alapanyag a kozmetikumok minden területén.

De a jojobaolajat a kozmetikumokon és a szépségápoláson kívül is használják. A bútorápolás és polírozás területén gyakran használják alapként, hidratáló tulajdonságai miatt. Gondoskodik fáról, valamint bőrről és műbőrről anélkül, hogy olajos fóliát hagyna. Az iparban kenőanyagként és oldószerek bázisaként alkalmazzák, helyettesítve a spermiumbálnákból származó, már évek óta tiltott olajat.

A jojobaolaj mellékhatásai

A jojobaolajban található szimmondsin mérgező anyag alacsony tartalma miatt a fogyasztás nagyrészt nem javasolt. Még akkor is, ha az olaj elfogyasztásának étvágycsökkentő hatást tulajdonítottak, az emésztőrendszerben és más szervekben okozott kár még mindig nem világos és feltáratlan. Azok az indiai népek, akik felfedezték a jojoba diót, mint táplálék- és egészségforrást, gyógyszerként, kávéhelyettesítőként és nagy szükségben lévő élelmiszerként is használták. Az élelmiszerekben található szimmondin-tartalom mai irányelvei szerint azonban a jojobaolaj szájon át történő fogyasztása tilos.

A jojobaolaj alkalmazási területei

A jojobaolajat igazi csodaszernek tekintik, és gyakran használják alapként vagy adalékként mindenféle kozmetikumban. Értékes összetevői és alacsony komedogenitása miatt a bőrápolás számos területét lefedi. Sokféleképpen használható és hatékony a bőr és a haj ápolásában, valamint könnyű gyógymódként.

Alkalmazás a bőrön

A bőrre kenve a jojobaolaj nem csak nedvességet adhat. Tökéletesen illeszkedik a bőr természetes faggyújához, és annak ellenére, hogy a tápláló fólia otthagyja, nem zárja el a pórusokat, és lehetővé teszi a bőr számára a légzést. Enyhén antibakteriális hatása nemcsak a pattanásokat, hanem szinte teljesen megakadályozza őket. A jojobaolaj értékes vitaminjai segítségével elhalványítja a hegszövetet, és csökkenti azokat a kollagén képződésén keresztül, amely feltölti és regenerálja a bőrt. A bőr szinte minden maradvány nélkül felszívja a jojobaolajat, és nem marad zsíros film, mint más bőrápoló olajok használata esetén.

A jojobaolaj szabályozhatja és javíthatja a bőr zsír- és nedvességtartalmát. Rugalmasabbá, rugalmasabbá és rugalmasabbá teszi őket. Magas E- és B-vitamin-tartalmával megakadályozza a bőr korai öregedését, és vizuálisan feltölti a kollagén képződésén keresztül. Különösen az év hideg hónapjaiban a bőrnek sok ápolásra van szüksége ahhoz, hogy ellenállóbb maradjon a hideg és a száraz fűtő levegő ellen. A jojobaolaj itt optimálisan képes helyrehozni a külső behatások okozta repedéseket és száraz bőrrészeket, és hosszú távon visszatarthatja azokat.

A jojobaolaj természetesen alacsony, 4-5-ös fényvédő faktorral rendelkezik. Ez megvédi a bőrt a káros UV-sugárzástól, amelynek minden nap ki van téve. Az olaj önmagában nem elegendő ahhoz, hogy a napsütéses napokon megvédje a bőrt az UV-sugaraktól, de alacsony UV-sugárzású napokon nagyon hatékony lehet. Gyors segítséget nyújt leégés esetén is, mivel vitaminokkal és nedvességgel látja el a sérült, kipirosodott bőrt, és ezáltal jelentősen felgyorsítja a gyógyulást. A cserzett bőrre felvitt olaj segít nedvességgel és tápanyagokkal ellátva tovább tartani a barnulást. A jojobaolaj ezért ideális társ a bőr védelmére - nyáron és télen egyaránt.

A jojobaolaj terhesség alatt használható a combokon, a hason és a fenéken, hogy a bőr rugalmas maradjon a súlygyarapodás és a vízvisszatartás ellen, és ezáltal megelőzze és megakadályozza a striákat.

A körmökön és a körömágyakon alkalmazott jojobaolaj alapoktól erősíti a körmök növekedését, fényessé teszi őket, és csökkenti a szilánkok és a ridegségét. Az olaj emellett a durva kezeket is újra puhává és rugalmassá teszi, és véd a repedezett bőr ellen.

A jojobaolaj különösen népszerű a masszázs területén. Az olajat önmagában vagy más olajokkal, például a homoktövis olajjal kombinálva használják a pihentető és tápláló hatás fokozására.

A masszázs során az olaj csodálatosan siklik a bőrön, maradványok nélkül felszívódik és nedvességet biztosít. Fejlesztheti teljes gyógyító tulajdonságait az ízületek és az izmok területén is, miután behúzta. A jojobaolajjal még a hátfájás is jól kezelhető, mivel sok olyan tápanyagot tartalmaz, amelyek pozitívan befolyásolják az izmokat és az idegeket.

Használja az arcon

A jojobaolajnak a bőrre gyakorolt ​​összes pozitív hatása természetesen vonatkozik az arc használatára is. Öregedésgátló ápolószerként szolgál, amely kollagénnel tölti fel az apró ráncokat, hidratáló krémként és könnyű védelmet nyújt a napfény ellen. Gyorsan és zsíros maradványok nélkül felszívódik, így tökéletesen ideális zsíros bőrtípusokhoz és az arc területeihez.

A jojobaolaj pattanások, mitesszerek és pattanások elleni hatása azonban abszolút verhetetlen. Antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően az olaj elpusztítja a baktériumokat és baktériumokat, és megakadályozza azok megtelepedését a bőrön és a pórusokban. Hosszú távon tisztán tartja a pórusokat, meggyógyítja az apró pattanások hegeit és sebeit, és csodálatosan simává, rugalmassá és újra gondozottá teszi a bőrt. A pattanások okozta súlyos pattanások és bőrproblémák esetén ajánlott.

A jojobaolaj azonban gond nélkül keverhető más tápláló olajokkal is. 70% jojobaolaj és 30% ricinusolaj keveréke bevált a zsíros bőr tisztításában .

Az ajkakra kenve a jojobaolaj jobban működik, mint bármelyik ajakbalzsam. A téli hideg okozta apró repedések meggyógyulnak, az ajkak érzékeny bőrét nedvességgel látják el, és feltöltődnek. Kevés tengeri sóval keverve kitűnő ajakhámozást keverhet a tiszta jojobaolajjal, amely eltávolítja a kicsi, elhalt hámsejteket és csodálatosan rugalmassá és puhává teszi az ajkakat.

Jojobaolaj a hajra

A jojobaolajat már a 18. században felfedezték és csodaszerként alkalmazták az egészséges, ápolt hajra. Ahogy az érzékeny arcbőr és a bőr ápolásra szorul, a fejbőrt is gondozni és ápolni kell. A kiszáradt fejbőr viszketést és hámlást okozhat. A külső hatások, például a magas napfény, a só és a klórozott víz, a hideg és a fűtött levegő további megterhelést okozhatnak a fejbőrön, és kiszáradhatnak. A törékeny, száraz fejbőr nem képes elegendő faggyút termelni ahhoz, hogy a haj hidratált és egészséges újranövekedjen. A jojobaolaj pontosan itt segíthet. Finoman és rendszeresen a fejbőrbe masszírozva az érzékeny bőrfelületnek megadja a szükséges nedvességet. A jojobaolaj antibakteriális hatása segít távol tartani az allergiás összetevőket a fejbőrtől, és a természetes napvédő faktor véd az UV sugárzástól, ami különösen fontos a fej érzékeny bőrénél. A fejbőr regenerálódhat, a kiszáradás miatti viszketés csökken, a korpásodás pedig teljesen megakadályozott. A gyengéd masszázs, miközben dörzsöli az olajat, serkenti a faggyú természetes termelését, amely lehetővé teszi a fejbőr regenerálódását és a haj egészséges növekedését.

Az egészséges haj a haj gyökereinél kezdődik. És a jojobaolaj pontosan itt látja el a hajat fontos tápanyagokkal és nedvességgel. Közvetlenül a hajra alkalmazva táplálja azt anélkül, hogy lemérné, erősítő molekuláit a hajhagymákra helyezi, és behatol a hajba, hogy belülről kifelé helyrehozza azt. A hagyományos ápolószerektől eltérően a jojobaolaj nemcsak a töredezett hajokat és a száraz hajat fedi, hanem valóban meg is javítja őket. Testjellegű összetevőinek köszönhetően a jojobaolaj természetes módon képes táplálni a hajat, és ezáltal még a hajhullást is megakadályozza. A jojobaolaj visszaadja a haj teljességét, fényét és térfogatát, és mellesleg nem használnak kémiai összetevőket. Szilikonokmérje le a hajat, hagyja kiszáradni, és hosszú távú használat esetén gyorsan olajozza újra. A sivatagból származó arany csodaolaj évek múlva helyrehozza ezt a kárt, és biztosítja a haj és a fejbőr helyreállítását.

Ami a hajra és a fejbőrre vonatkozik, a szempillák ápolására is vonatkozik. Ezen a területen is alkalmazva a jojobaolaj nedvességgel, ragyogással és erősséggel látja el a finom hajgyökereket és szőrszálakat. A szempillák egészségesek és sűrűek lehetnek, sokkal kevésbé hullhatnak ki, hosszúak és sűrűvé válhatnak. Az olajat finoman masszírozva a szempillákon, a vérkeringés is serkentődik. Hosszú távon ez biztosítja a szempilla szőrszálak gyorsabb és vastagabb növekedését, mivel a hajgyökereik jól táplálkoznak és megerősödnek. A hosszú, vastag és erős szempillák álma a jojobaolaj rendszeres és kíméletes kezelésével valósul meg.

Jojobaolaj borotválkozáskor

A borotválkozási termékek gyakran tartalmaznak kémiai adalékanyagokat és illatanyagokat, hogy a borotva könnyebben átcsúszhasson a bőrön, valamint biztonságos és kényelmes legyen a borotválkozás. Ezek a termékek azonban gyorsan kiszárítják a bőrt, és megfosztják a test saját faggyújának és zsírjának természetes védelmétől. Maga a borotválkozás irritálja a bőr felületét, apró sérülések következnek be, és a pórusok a meleg vízzel végzett kezelés után megnyílnak, és így könnyebben képesek felszívni a baktériumokat. Apró gyulladás van, benőtt szőrszálak és száraz, viszkető bőr van. Borotválkozás után a bőrnek különös gondosságra és odafigyelésre van szüksége, mert hangsúlyozta.

Ha jojobaolajat használ, hogy valami jót tegyen a bőrének, akkor három legyet megöl egy csapásra. A bőrt nedvességgel és természetes zsírral látja el, rugalmasan tartja és megakadályozza a hegeket, és nem ad esélyt a baktériumoknak. A jojobaolaj antibakteriális hatása biztosítja, hogy a baktériumok ne telepedhessenek meg a nyitott pórusokban vagy apró vágásokban, és ezáltal hosszú távon egészséges és pattanásmentes legyen a bőr.

A jojobaolaj nem csak megfelel a borotvált bőr igényeinek, mivel megakadályozza a kiszáradást és a pattanásokat, és gyönyörűen sima és egyenletes.

A jojobaolaj tárolása és eltarthatósága

Az a tény, hogy a baktériumok és a baktériumok nem találnak táptalajt a jojobaolajban, és hogy ez az összes ápolóolaj közül a legtartósabb és antibakteriális olaj, azt jelenti, hogy sokáig élvezheted az olajat. Nem veszíti el összetevőit, nem avasodik meg, és sokáig tiszta, arany formájában marad. Nincs kémiai összetevője és nem romolhat el. Akár más ápolóolajokhoz is hozzáadhatja, hogy meghosszabbítsa azok eltarthatóságát.

A szűz, jó minőségű jojobaolaj legalább hároméves eltarthatóságot ígér, ha szobahőmérsékleten tárolják és közvetlen napfénytől védik. A jojobaolaj tehát abszolút elengedhetetlenül szükséges ápolószer, és minden szépségápolási kezelés alapja a hosszú eltarthatósági idő és a test számos területére gyakorolt ​​pozitív hatása szempontjából.

Illóolajok és a gyomor-bél traktus

Gyakran nem csak az elfogyasztott étel befolyásolja bélérzetünket és emésztésünket. Nyüzsgés, stressz, erős érzelmi stressz, gyógyszeres kezelés, alkohol, finomított cukor, túl sok édesség és üdítő, allergia - mindezek hatással vannak emésztési teljesítményünkre, és a gyomor-bél traktus funkcionális rendellenességeihez vezethetnek:

Székrekedés, az étel kőként fekszik a gyomorban, gáz, gyomorfájás, májfájdalom, hasi görcsök vagy hasmenés. Az illóolajok az aromaterápiában sok esetben enyhítik ezeket a panaszokat. Fontos azonban azonosítani az okokat, és lehetőség szerint megszüntetni azokat.

A bélkezelés részeként fontolja meg az étrend megváltoztatását ( szívesen adunk tanácsot Önnek ), a probiotikumok és az oldható étkezési rostok ( prebiotikumok , például zabpehely vagy csipkebogyópor) és a kurkuma por a terápiás koncepcióhoz.

A következő illóolajok hasznosak lehetnek a gyomor-bél traktus és az emésztés szempontjából:

  • Angelica gyökérolaj: Erősen serkenti a gyomorsav és a könyv hasnyálmirigyének képződését. Görcsoldó hatású és ellazítja a teljes bélizmokat. Ideális étvágytalanság, puffadás és / vagy irritábilis bél szindróma, de puffadás esetén is.
  • A bergamottnak kellemes illata van, segít a puffadásban és a bél kólikában, de egy betegség után erősíti az emésztőrendszert is.
  • Édesköményolaj: Az édeskömény segít minden emésztőrendszeri betegségben, különösen a puffadásban vagy a székrekedésben. Alapolajkeverékkel masszírozza a hasát egyre nagyobb körökben, kezdve a köldöktől - mindig az óramutató járásával megegyező irányba. Nagyon népszerű a kisgyermekek és a puffadásban szenvedők körében.
  • Korianderolaj: A koriander gyakran nagy segítséget nyújtott rossz gyomor, ideges gyomorproblémák, teltségérzet és egyéb emésztési problémák esetén.
  • Levendulaolaj: enyhíti a görcsöket, segíti a hasmenést, jó a bélméregtelenítésre és a bélgyulladásra vagy a bélhurutra.
  • Manukaolaj: erősen küzd a baktériumok, vírusok és gombák ellen. Sokszor segített a candida kezelésében.
  • Oreganoolaj: Nem csak erős antibiotikum, hanem különféle dolgokban is segít. Gyomorproblémák, például gyomorégés, gyomorgörcsök, gyenge gyomor, ingerlékeny gyomor, puffadás.
  • Borsmentaolaj: A borsmentaolaj pihentető és fájdalomcsillapító hatással van a gyomor-bél traktus izmaira is. Ha belélegzi, az émelygés csökken (terhesség vagy utazási betegség alatt is). Székrekedés esetén naponta háromszor masszírozza a gyomrát alapolaj keverékkel - mindig az óramutató járásával megegyező irányba!
  • Rozmaringolaj: serkenti az étvágyat, segíti az emésztést és gyomortónusító hatású.
  • Kakukkfűolaj: Nem csak a végbélnyílás esetén segít, külsőleg a viszkető végbél, az anális ekcéma, az anális repedések elleni kenőcsök összetevőjeként. Méregteleníti a beleket, felhasználható bélgyulladás, bélfertőzések és bélgyulladás esetén. Nagyon gyakran rossz lehellettel is segített.
  • A vanília nemcsak jó ízű, de segít az emésztési gyengeségekben is, koletikus és emésztő.
  • A tömjén a gyulladáscsökkentő szer. Sok bélpanasz esetén nem hiányozhat.

Hogyan használhatok illóolajokat emésztési zavarokhoz?

  1. Válassza ki a kérdéses illóolajokat a fenti listából.
  2. Tegye meg a könyök tesztet a tolerancia szempontjából . (Tegyen 1 cseppet a könyök görbületébe, várjon 10-15 percet, és nézze meg, van-e bőrreakció.)
  3. Hígítsa az illóolajokat egy alapolajjal, mint pl B. kókuszolaj, orbáncfű olaj vagy olívaolaj, mielőtt a bőrt felvenné. Általában 2–5 csepp megfelelő illóolajat kever össze 1 evőkanál alapolajjal, és masszírozza be a hasüregbe (kérjük, mindig az óramutató járásával megegyező irányban masszírozza).
  4. Keverjen össze néhány cseppet a kiválasztott illóolajokból egy természetes testolajba vagy testápolóba, amely már otthon van, és ezzel a keverékkel masszírozza a hasi területet is.
  5. Az illóolajokat vigye fel egy meleg, nedves mosogatórongyba (2–4 csepp), és tegye a gyomrára, mint egy forró borogatást. Helyezzen egy forró vizes palackot a tetejére, és hagyja, hogy az illóolaj körülbelül 20-30 percig működjön.
  6. Általában továbbra is fennáll annak a lehetősége, hogy 1-2 cseppet adjunk egy evőkanál mézhez, és úgy szedjük.

Vadgesztenye - Aesculus hippocastanum

Kézműves szórakozás gyerekeknek, vénás gyógymódok időseknek

Körülbelül hatmillió ember szenved krónikus vénás betegségben. Minden nap nehéz, fájó és duzzadt lábakat hordanak magukkal. A „gesztenye”, amelyet ősszel szívesen gyűjtünk a vidám kézimunka természetes anyagaként családi körökben, valójában a hatalmas vadgesztenyefa magjai. Gyógyhatású összetevőként ezek a magok egyike azon nagyon kevés növényi gyógymódnak, amelyek segítenek a vénás elégtelenségben és enyhítik a duzzanatot, és a bosszantó visszér ellen is alkalmazhatók.

A vadgesztenye gyógyító tulajdonságai

A vadgesztenyemagokat mindenekelőtt a bizonyított érzáró, gyulladáscsökkentő és eret erősítő hatásuk miatt értékelik. Ezért hivatalosan gyenge vénák esetén alkalmazzák őket , amelyek például a lábak fájdalmával és nehézségével, vádli görcsökkel, viszketéssel és lábduzzanattal fejezhetők ki.

Klinikai vizsgálatok alapján bebizonyosodott a varikózisos vetőmagok hatékonysága, az érelzáródás késői következményei (trombózis), anyagcsere-betegségek miatti érrendszeri panaszok, valamint az izmok és az inak duzzanata (ezeknek a vizsgálatoknak a forrásai: Schilcher, Kammerer 2000; Jänicke et al. 2003).

A Szövetségi Kábítószer- és Orvosi Eszközök Intézetének E bizottsága vadgesztenyemag-kivonatok alkalmazását javasolja "különböző eredetű krónikus vénás elégtelenség kezelésére".

A többi hatóanyagot (levelek, virágok és kéreg) a hagyományos és a népi gyógyászatban használják. Hatásukat hivatalosan nem ismerik el.

Érdekes tények a vadgesztenyéről

A közönséges vadgesztenye nem Németországban őshonos fafaj, bár az Aesculus nemzetség a legutóbbi jégkorszak előtt volt jelen szélességi fokunkon. A tudás jelenlegi állása szerint a vadgesztenyét először említik Konstantinápolyból (a mai Isztambulból) származó ősi írások. Az oszmánok a 14. század közepén kezdték meghódítani a Balkán-szigeteket, a vadgesztenye takarmányként és gyógynövényként szolgált lovaik számára, de a városokban is termesztették és utcák mentén ültették őket. A fa csak a 16. században talált utat Közép-Európába.

Valójában eltartott egy ideig, mire a vadgesztenye mindenhol megtalálható volt ebben az országban. Először is meg kellett találni, vagy akár létre kellett hozni a hatalmas fák számára a megfelelő helyeket. Ezenkívül akár 15 év is eltelhet, mire a vadgesztenye először virágzik és meghozza gyümölcsét. Saját terjesztési lehetőségeik is meglehetősen korlátozottak. Sok más növényi mag terjed a szél által. A vadgesztenyével a magvak súlya miatt ez aligha lehetséges.

A 17. század eleje óta a vadgesztenye fokozatosan elterjedt Németországban, és azóta az egyik legnépszerűbb park- és sugárútfa. Ezt támasztja alá egy névtelen természetrajongó következő megjegyzése: "Keresse meg a vadgesztenyével a kapcsolatot, ha több nyugalomra és derűre van szüksége magának, és ha könnyedséget és derűt szeretne hozni az életébe." A német gyógyszerkönyvben említett gyógynövény .

A fa egyike azon kevés gyógynövényeknek, amelyek segíthetnek a vénás rendellenességekben - mert magjaik összetevői mind tartalmazzák. A friss vadgesztenyemag nem fogyasztható az emberi szájpad számára, kivonatuk azonban magas gyógyászati ​​értéket képvisel. Mindenekelőtt a benne lévő szaponin aezcin hozzájárulhat a szövet elvezetéséhez. Ez ellensúlyozhatja az erek gyulladását is. A vénák megfeszülnek, a vér gyorsabban áramlik, és a vérrögök kialakulását a hatóanyag megakadályozhatja.

A rendes vadgesztenyét ebben az országban a 17. században vezették be először árnyékforrásként a parkokban és az utakon. Röviddel ezután dokumentálták a fa, mint gyógynövény első orvosi alkalmazását, amelyet vadgesztenyének, fopp gesztenyének, közönséges vadgesztenyének, vadgesztenyének, vixi kéregnek, Wildi Kestnek (ene) vagy vadgesztenyének is neveznek.

A vadgesztenye botanikai neve a fa korát sugallja Dél-Európa egyes régióiban: neve a római Jupiter istenségre utal. Az "Aesculus" név latinból származik, és "Jupiter számára szent tölgyfaj, amely tömör fával és nagy magasságú hegyeken nő". A fa "hippocastanum" beceneve arra utal, hogy a magokat lótakarmányként használták. A "Hippocastanum" két görög szóra osztható: "vízilovak", németül "ló" és "kastanon", ami "gesztenye". Innen ered német neve.

Használt növényi részek és a vadgesztenye összetevői

Az orvosi felhasználásra szánt magvak minőségét a német gyógyszerkönyv (DAB) határozza meg. Ezek a szabványok az üzem más részeire nem vonatkoznak.

A magok legfontosabb összetevői a triterpén-szaponinok (három-öt százalék) annak fontos összetevőjével, az aescin, flavonoidok, oligo- és poliszacharidok (cukorvegyületek), cserzőanyagok, kumarinok és zsíros olajok.

A vadgesztenye leveleinek összetétele hasonló a gyümölcséhez. Tartalmaznak továbbá triterpén szaponinokat, kumarinokat, flavonoidokat és tanninokat.

A vadgesztenye virágai szaponinokat (triterpén szaponinokat), kumarinokat és flavonoidokat tartalmaznak.

A kéreg tartalmazza a triterpén-szaponin-aezcinát is, de különösen gazdag kumarin-glikozidokban (körülbelül három százalékos aeszculin), és tartalmaz tanninokat, gyantát, zsíros olajat és keményítőt is.

A vadgesztenye hagyományos használata

A vadgesztenye magját gyógyászati ​​célokra használják . Hatásukat hivatalosan elismerték. A leveleket, virágokat és kérgüket a hagyományos orvoslásban és a népi gyógyászatban is használják. Az orvosi és gyógyszerészeti terminológiában ezeket a hatóanyagokat hippocastani spermának (vadgesztenyemag), hippocastani foliumnak (vadgesztenye levél), hippocastani flos (vadgesztenye virág) és hippocastani kéregnek (vadgesztenye kéreg) nevezik.

A gesztenye leveleit hagyományosan köhögéscsillapítóként, visszér, ízületi gyulladás és reuma kezelésére használják, a növény virágait pedig évszázadok óta használják különféle gyógyító célokra. Például a lábak ödémájával, enyhe szívelégtelenséggel, szédüléssel, fáradtság jeleivel, vese- és hólyagbetegségekkel stb.

Állítólag a vadgesztenye kérgének egészségügyi előnyei is vannak. Felfedezték, hogy az esculin mellett van olyan összetevője, amely képes elnyelni az emberre káros UV-B sugárzást. Az Aesculint elsősorban a fényvédők gyártására használják, és így jelentősen hozzájárul a bőrbetegségek megelőzéséhez. A népi orvoslás a kérget aranyérre és a végbélnyílás egyéb gyulladására használja. A vadgesztenye kérge egyéb hatóanyagokkal együtt kapható aranyér kúpok formájában.

Mi a helyzet a Németországon kívüli hagyományos alkalmazással? A közönséges vadgesztenye ma főleg közép- és észak-európai talajon terem. Más orvosi rendszerekben, például a hagyományos kínai orvoslásban vagy az ájurvédában ezért alig használják, vagy egyáltalán nem használják. A különböző európai országok népi gyógyászatában azonban sokféleképpen használják.

Lengyelországban a vadgesztenye kérgét és virágait aranyér ellen használják. A szomszédos Csehországban frissen reszelt és főtt gyümölcseiket vagy a tinktúrává feldolgozott virágokat gyomorfájás, hasmenés és ájulás esetén használják. Állítólag a fa kérgének is lázcsillapító hatása van.

Litvániában viszont a héjat véres hasmenés ellen használják, a gyümölcshéjat pedig malária ellen. Vadgesztenye virágokból készített tinktúrát külsőleg alkalmaznak a reuma ellen. A lett népi gyógyászat a gesztenyét alkoholba helyezi, a kivonatokat ezután csontfájdalmak ellen használják.

A gesztenyét valószínűleg az ókorban az emberi orvoslásban is használták. Ebben az összefüggésben az a meggyőződés is létezik, hogy a vadgesztenyemag zsebben tartása megvédi a hátfájást, a köszvényt és a reumát.

A gesztenye orvosi alkalmazásai valószínűleg aranyér, méhvérzés, hüvelyi és bélhurut, krónikus hörghurut, migrén, szédülés és epilepszia voltak.

 

A 10 legfontosabb aktív szén felhasználás, plusz a lehetséges mellékhatások

Mi az aktív szén?

Az aktív szenet a szénalapú vegyületek, például a kókuszdióhéj vagy a tőzeg (növényi anyag) szabályozott bontása hozza létre. Az aktív szén előállításához ezeket a természetes forrásokat magas hőmérsékletű gázokkal „aktiválják”, ami kiterjeszti a felületét. Ez egy nagyon porózus végterméket eredményez, amely lehetővé teszi a gyógyszerek és toxinok adszorpcióját.

Mire használják az aktív szenet? Az egyik legnépszerűbb aktív szén felhasználása a mérgezések és a kábítószer-túladagolások biztonságos és hatékony kezelése. Valójában a sürgősségi traumák az egész világon használják.

Ezenkívül a puffadás és a gázok csökkentésére, a koleszterinszint csökkentésére, az epefolyás problémáinak biztonságos kezelésére szolgál terhesség alatt (intrahepatikus kolesztázis ), sőt a másnaposság megelőzésére is. A kutatások még azt is kimutatták, hogy az aktív szén bizonyos esetekben jobban működik , mint a gyomor pumpálása (gyomormosás).

Szóval, hogyan működik az aktív szén? Úgy működik, hogy csapkodja a méreganyagokat és vegyszereket apró millió pórusában. Ez azonban nem jellemzően korrozív mérgek, például ásványolaj, alkohol, lúg vagy savak elfogyasztása.

Nem szívja fel a méreganyagokat. Ehelyett az adszorpció kémiai folyamatán keresztül működik . A testben az abszorpció az elemek reakciója, beleértve a tápanyagokat, vegyi anyagokat és méreganyagokat, amelyek felszívódnak és beolvadnak a véráramba. Az adszorpció az a kémiai reakció, ahol az elemek egy felülethez kötődnek.

Az aktív szén porózus felületének negatív elektromos töltése van, amely pozitív töltésű méreganyagokat és gázt köt össze. Ezek a zugok és hasadékok, amelyek fokozzák a szervezetben a toxin eliminációt, egy fűtési folyamat eredményeként jöttek létre, ami lehetővé teszi a szén „aktiválódását”.

Egészségügyi előnyök

Amikor aktív szenet vesz be, elengedhetetlen, hogy naponta 12–16 pohár vizet igyon. Nagyon fontos, hogy megfelelő mennyiségű vizet fogyasszunk aktív szénnel együtt a kiszáradás megelőzése érdekében. Ezenkívül ez segít a méreganyagok gyors kiürítésében és megakadályozza a néhány ember által tapasztalt székrekedést.

Amellett, hogy biztonságos és hatékony kezelés a méreganyagok és méreg eltávolításáról a rendszerből, az aktív szén további felhasználásai közé tartozik a szagtalanítás és a fertőtlenítés, és ez fontos lépés a Lyme-kór kezelésében .

Itt található a legfontosabb aktív szén előny:

1. Fehéríti a fogakat

Foltosak lettek a fogai a kávétól, teától, bortól vagy bogyóktól? Sok embernek, akik azon gondolkodnak, vajon az aktív szén fehéríti-e a fogakat, szerencséjük van. Az aktív szén segít a fogak fehérítésében, miközben elősegíti a száj jó egészségét. Ezt úgy teszi, hogy megváltoztatja a szájban a pH-egyensúlyt, ezáltal segít megelőzni az üregeket, a rossz leheletet és az ínybetegségeket.

A fogak fehérítésén is működik, mivel elnyeli a fogakat foltos plakkot és mikroszkopikus apróságokat. Ez az aktív szén felhasználás költséghatékony és természetes megoldás a ragyogó mosoly érdekében.

A londoni King's College fogászprofesszorának kutatásai szerint "a szénből készült fogkrémek segíthetnek eltávolítani a külső (külső) festékeket a fogakon negatív koptató hatások nélkül". Hozzáteszi, hogy a faszenet tartalmazó fogkrémek akkor lehetnek a leghatékonyabbak, ha professzionális tisztítás és polírozás után késleltetik az ép fogak felületének foltosodását.

Ha azonban szénfogkrémet használ, ellenőrizze, hogy az összetevők nem tartalmaznak-e nem kívánt adalékanyagokat. Fontos tudni azt is, hogy az aktív szén csak olyan felületi foltokon fog működni, amelyek képesek megkötődni, lehetővé téve számára, hogy lehúzza a foltokat a fogakból.

2. Enyhíti a gázt és a puffadást

Aktivált szén tabletták vagy porok használhatók a kellemetlen gáz és puffadás enyhítésére. Úgy működik, hogy megköti a gázokat okozó melléktermékeket olyan ételekben, amelyek kényelmetlenséget okoznak. Az American Journal of Gastroenterology egyik tanulmánya megállapította, hogy az aktív szén megakadályozza a bélgázt egy tipikus gáztermelő étkezés után.

Az UCLA Health-ben publikált kutatások pedig azt jelzik, hogy ha a szenet szimetikonnal, a gázbuborékok szétbontására használt gyógyszerrel kombinálják, ez még hatékonyabb a gáz és a puffadás csökkentésében.

Néhány ember úgy találja, hogy a hasmenés elleni aktív szén is hatékony, különösen akkor, ha a hasmenést mérgező túlterhelés okozza.

3. Kezeli az alkoholos mérgezést (és segít megelőzni a másnaposságot)

Bár az aktív szén nem adszorbeálja az alkoholt, segít gyorsan eltávolítani a szervezetből a mérgezéshez hozzájáruló egyéb méreganyagokat. Az alkohol tiszta formájában történő fogyasztása ritka; a mesterséges édesítőszereket és vegyszereket tartalmazó keverők gyakoriak. Az aktív szén a mérgezést úgy kezeli, hogy eltávolítja ezeket a toxinokat.

Ezenkívül, ha az aktív szenet az alkohollal egyidejűleg veszik be, egyes tanulmányok azt mutatják, hogy ez jelentősen csökkentheti a vér alkoholkoncentrációját. A Princeton Egyetem Első segítői útmutató az alkoholról azt jelzi, hogy az alkohollal kapcsolatos bizonyos helyzetekben aktív szenet adnak be. Ide tartozik, ha az egyén eszméletlen vagy akut alkoholmérgezés jeleit mutatja .

4. Penésztisztítás

A legtöbb ember nem gondol a testében élő penészre, de igen. A mérgező penész depressziót, vese- és májelégtelenséget, csökkent agyműködést, szívbetegségeket, szemirritációt, fejfájást, hányást, károsodott immunrendszer-működést és súlyos légzési zavart okoz.

Az elárasztott otthonok, vagy akár azok is, amelyeknél az aljzat vagy a falak alatt kis szivárgások vannak, olyan környezetet teremthetnek, ahol a penész virágozhat. A rossz szellőzés hozzájárul a problémához, és a fürdőszobák, az alagsorok és a mosókonyhák különösen hajlamosak a penészesedésre.

Az aktív szén használata megkönnyítheti otthonában a penész túlnövekedését. Tanulmányok azt találták, hogy az aktív szén vagy szén hatékony kötőkapacitással rendelkezik, és képes jelentősen csökkenteni a penész felszívódását. A faszén szintén hatásos szernek bizonyult a penész 90 százalékának eltávolítására egy tesztelt oldatban.

Ügyeljen arra, hogy ügyeljen a penész kitettségének tüneteire, mint zihálás, kiütések, könnyező szemek, köhögés vagy fejfájás, különösen akkor, ha ezek nem kapcsolhatók össze más egészségügyi problémákkal. Ha észreveszi ezeket a jeleket, akkor otthonában meg kell vizsgálni a penész spóraszintjét, még akkor is, ha nem észlel látható penészt. Gyarapodhat a gipszkarton mögött, a padló alatt és a szellőzőcsatornákban, és előfordulhat, hogy észre sem veszi a magas szintet, amíg nem végez tesztet.

5. Vízszűrés

Hatékonyan megfogja a vízben lévő szennyeződéseket, beleértve az oldószereket, a növényvédő szereket, az ipari hulladékokat és más vegyszereket, ezért az aktív szénszűrő rendszereket világszerte használják. Ezek a szűrőrendszerek azonban nem képesek megfogni a vírusokat, baktériumokat és keményvízi ásványi anyagokat.

Egy tanulmány szerint megjelent a Journal of the Canadian Dental Association , aktívszén szűrők (aktív szén), eltávolítja néhány fluorid. A fluor és a méregtelenítés elkerülése fontos a száj egészsége, az immunrendszer megfelelő működése, valamint az egészséges vese és máj szempontjából.

Az ivóvíz elengedhetetlen a jó egészséghez; a tipikus csapvíz azonban mérgező és vegyszerekkel, méreganyagokkal és fluoriddal terhelt. Célszerű korlátozni a lenyelést, amikor csak lehetséges, és aktív szénszűrőt használni.

6. A toxin sürgősségi eltávolítása

Az egyik leggyakoribb aktív szén felhasználás a méreganyagok és vegyszerek eltávolítása lenyelés esetén. A legtöbb szerves vegyület, a peszticidek, a higany, a műtrágya és a fehérítő az aktív szén felületéhez kötődik, lehetővé téve a gyorsabb eliminációt, megakadályozva azok felszívódását a szervezetben.

Az aktív szén sok gyógyszeripari és vény nélkül kapható gyógyszer véletlenszerű vagy céltudatos túladagolása esetén antidotumként is alkalmazható. Hatékony aszpirin, ópium, kokain, morfin és acetaminofen túladagolására. A British Journal of Clinical Pharmacology folyóiratban megjelent kutatások szerint az egyre növekvő megfigyelési adatok azt mutatják, hogy az egyszeri dózisú aktív szén jelentősen csökkentheti a gyógyszer felszívódását az akutan mérgezett betegeknél.

Fontos, hogy a megfelelő mennyiséget a lehető leggyorsabban beadják - feltétlenül a bevételtől számított egy órán belül. Ezenkívül az aktív szén felhasználható ételmérgezés esetén, amikor hányinger és hasmenés jelentkezik.

Vészhelyzet esetén, amikor kábítószert, toxint vagy vegyi anyagot fogyasztottak, feltétlenül azonnal hívja a 911 telefonszámot. Ha kéznél van aktív szén, feltétlenül szóljon a kezelőnek, aki tanácsot adhat annak beadására az első válasz érkezése előtt. A bevitt gyógyszer mennyiségétől, a méreganyagoktól vagy a vegyi anyagoktól és a toxinok típusától függően több dózisra is szükség lehet. A kórházban az orvosok szükség esetén többet tudnak beadni.

Kockázat, mellékhatások és kölcsönhatások

Biztonságos az aktív szén fogyasztása vagy helyi használata? Az itt említett aktív szén felhasználások esetében általában biztonságosnak tekintik a legtöbb ember számára. Az International Journal of Science and Research folyóiratban megjelent kutatások szerint az aktív szén rövid távú használat esetén a legtöbb felnőtt számára biztonságos.

Aktivált szénadagolás

A megfelelő aktív szén adagolása a kezelt vagy javított állapottól függ. A Michigani Egyetem által felajánlott információk szerint mérgezés vagy kábítószer-túladagolás esetén az aktív szenet kezdetben 50–100 gramm adagokban adják be. Ezt általában 2–4 óránként széndózis követi, 12,5 gramm / óra dózisban. A gyermekek adagjai általában 10-25 gramm körül mozognak. Mivel minden eset különbözik, túladagolás vagy mérgezés esetén fontos, hogy forduljon a helyi mérgezési központhoz vagy a sürgősségi szolgálathoz.

A bélgáz megelőzésére vagy csökkentésére az adagok napi 500 és 1000 milligramm között mozognak. A koleszterinszint csökkentésére pedig napi 4–32 gramm aktív szén a leggyakoribb adag.

Lehetséges mellékhatások

Az aktív szén mellékhatásai lehetnek székrekedés és fekete széklet, vagy súlyos, de ritka esetekben a bélrendszer lelassulása vagy elzáródása, a tüdőbe való regurgitáció és kiszáradás. Mit tesz az aktív szén a gyomroddal? Megfelelő mennyiségben használva elősegíti az emésztőrendszer méregtelenítését, de a túl sok fogyasztás emésztőrendszerhez, például székrekedéshez vezethet.

Mielőtt kihasználná a sok aktív szén felhasználását, meg kell fontolnia, hogyan reagálhat a testében, különösen akkor, ha bizonyos betegségei vannak, például bélvérzés vagy elzáródás, lyukak a belekben, krónikus kiszáradás, lassú emésztés vagy nemrégiben végzett hasi műtét. .

Gyógyszerkölcsönhatások

Az aktív szén megzavarhatja a tápanyagok, vitaminok és egyéb kiegészítők felszívódását. Az is befolyásolhatja a vényköteles gyógyszereket, hogy csökkenti a szervezet által felszívódó gyógyszer mennyiségét, ami csökkentheti a gyógyszer hatékonyságát.

A bazsalikom előnyei

Milyen bizonyított előnyei vannak a bazsalikomnak?

A tudományos tanulmányok a bazsalikom következő előnyeit mutatják:

  • Gyulladáscsökkentő
  • Antioxidáns
  • Rák-harcos
  • Fájdalomcsillapító (fájdalomcsillapító)
  • Lázcsökkentő (lázcsillapító)
  • Cukorbetegség- megelőző
  • Májvédő (májvédő)
  • Vérvédő
  • Stresszoldó megoldás
  • Immunerősítő

bazsalikom antioxidánsokban gazdag illékony illóolajokat tartalmaz, amelyeket hidrofóbnak tekintenek. Ez azt jelenti, hogy nem oldódnak fel a vízben, és elég könnyűek és kicsiek ahhoz, hogy a levegőn és a bőrünkön lévő pórusokon keresztül jussanak. A bazsalikom illékony illóolajai adják a gyógynövénynek külön illatát és ízét, de felelősek a bazsalikom gyógyító hatásáért is.

A gyógynövények, mint a bazsalikom, illóolaj-vegyületeket tartalmaznak, mert ezek segítenek a növénynek megvédeni magát a ragadozóktól, például a rovaroktól, rágcsálóktól és a talajban lévő baktériumtörzsektől. Amikor ezeket a védőolajokat bevesszük, hasonló előnyöket tapasztalunk: fokozza az immunitást és védelmet nyújt a betegségekkel szemben.

A receptekben leggyakrabban friss gyógynövényként használt főző bazsalikom az olasz bazsalikom, amely számos egészségügyi előnnyel is büszkélkedhet magas antioxidáns-, magnézium- és vitaminszintje miatt. A bazsalikom kivonatot parfümök, háztartási tisztítószerek és fogászati ​​termékek előállítására is használják, mivel a bazsalikom egyik ismert előnye, hogy képes baktériumellenes és antimikrobiális szerként fellépni, amely harcol a baktériumok és baktériumok ellen.

A bazsalikom egészségügyi előnyei

1. Betegség elleni antioxidánsokat tartalmaz

A bazsalikom illóolaj egyik legfontosabb előnye, hogy képes segíteni a szabad gyökök elleni küzdelemben, miközben védi a DNS szerkezetét és sejtjeit. A bazsalikom két fontos, vízben oldódó flavonoid antioxidánst, orientin és viceninare néven ismert, amelyek segítenek megvédeni az immunfunkcióért felelős fehérvérsejteket, valamint a DNS-t tároló sejtstruktúrákat.

A bazsalikomban található antioxidánsok megakadályozzák, hogy a kromoszómák megváltozzanak, és sejtmutációkat és rákos sejtek növekedését eredményezzék. Az oxidatív stressz az étrendben lévő toxinok, a környezetszennyezés és a sugárzás hatására következik be a testben, de az antioxidánsok, mint például a bazsalikomban, segítenek az oxidáció leküzdésében és lassítják az öregedés hatásait .

2. Gyulladáscsökkentőként hat

A bazsalikom erős illóolajokat tartalmaz , beleértve az eugenolt, a citronellolt és a linaloolt. Ezek enzimgátló olajok, amelyek segítenek csökkenteni a gyulladást, amely a legtöbb betegség, például a szívbetegség, a rheumatoid arthritis és a gyulladásos bélbetegségek gyökere .

3. Harcol a rákkal

A Nutrition and Cancer folyóiratban megjelent klinikai tanulmányok azt is kimutatták, hogy a bazsalikom fitokémiai anyagokat tartalmaz, amelyek természetesen elősegíthetik a rák megelőzését , beleértve a vegyi eredetű bőr-, máj-, száj- és tüdőrákokat. A bazsalikom képes növelni az antioxidáns aktivitást, pozitívan megváltoztatni a génexpressziót, indukálni a rákos sejtek apoptózisát (a káros sejtek halálát) és megakadályozni a rákos daganatok terjedését.

Állatokon végzett vizsgálatok során a bazsalikom kivonat védelmet mutatott a rák és a halálozás ellen, miközben szelektíven megvédte a normál szöveteket és sejteket a rákkezelések, például a sugárzás vagy a kemoterápia negatív hatásaitól is. Ez azt jelenti, hogy a bazsalikom kivonat hasznos lehet kiegészítő rákkezelésként, még akkor is, ha valaki már hagyományos kezelési formákon esik át.

4. Antibakteriális tulajdonságokat tartalmaz

A bazsalikom illóolajok másik előnye, hogy védelmet nyújt a káros baktériumok szaporodása ellen. Vizsgálatok során a bazsalikom kivonat még hasznosnak bizonyult az antibiotikum kezelésre nem reagáló baktériumok rezisztens törzseinek gátlásában.

Amikor a lengyel Lodzi Orvostudományi Egyetem kutatói tesztelték a bazsalikomolaj antibakteriális aktivitását az E. coli és más erőteljes baktériumok törzseivel szemben, amelyeket fertőzött beteg betegekből gyűjtöttek, az eredmények azt mutatták, hogy a bazsalikom hatékonyan hat a baktériumtörzsek ellen, és növekedésük gátlásában segít. ( 5 ) Ez arra késztette a kutatókat, hogy folytassák annak tanulmányozását, hogy a bazsalikom és más antibakteriális olajok miként segíthetik az antibiotikumokkal szemben ellenálló betegségek és fertőzések leküzdését .

5. Antimikrobiális tulajdonságokat tartalmaz, amelyek a vírusok és fertőzések ellen küzdenek

Megállapították, hogy a bazsalikom illóolajok antimikrobiális aktivitást mutatnak a baktériumok, élesztők , penészgombák és vírusok széles körével szemben. Ez azt jelenti, hogy védelmet nyújthat a candida vírus és a bőrirritáció különféle formái ellen a bazsalikom bizonyított előnyeinek hosszú listáján.

6. „Adaptogénként” küzdve küzd a stressz ellen

Tanulmányok azt mutatják, hogy a bazsalikom erősen képes természetes adaptogénként , növényi gyógyszerként viselkedni, amely segíti a testet a stresszhez való alkalmazkodásban és a stresszorok testi folyamatokra gyakorolt ​​káros hatásainak normalizálásában.

Például, amikor a kutatók tanulmányozták a friss bazsalikom levelek stresszoldó hatásait, amelyeket nagy stressznek kitett nyulaknak adtak, a bazsalikom használatát követően az oxidatív stressz szintjének jelentős javulását tapasztalták. Miután a nyulak 30 napig két gramm friss bazsalikomlevelet kaptak, szív- és érrendszeri és légzőszervi védelemben részesültek a stresszorok hatására. A vércukorszint jelentős csökkenését is megfigyelték, míg az antioxidáns aktivitás jelentős növekedését figyelték meg.

7. Harcol a depresszió ellen

A bazsalikom előnyei azokra is vonatkoznak, akik mentális zavarokkal vagy hangulattal összefüggő betegségekkel küzdenek, beleértve a depressziót és a szorongást . A bazsalikomot antidepresszánsnak is tekintik egyesek, mivel pozitívan befolyásolhatja az agyműködést a mellékvesekéregben, elősegítve a neurotranszmitterek stimulálását, amelyek szabályozzák a boldoggá és energiává válásért felelős hormonokat.

8. Elősegíti a szív- és érrendszer egészségét

Az antioxidáns és a gyulladáscsökkentő ételek egyaránt a bazsalikom segíthetnek az erek működését irányító izmoknak összehúzódni és ellazulni, elősegítve az egészséges vérnyomást . A bazsalikom előnyei között szerepel a veszélyes vérlemezke-aggregáció megelőzésének képessége, a vérlemezkék összecsomózódása, amelyek vérrögöt képezhetnek az artériákban és szívmegállást okozhatnak.

A bazsalikom kivonatok csökkentik a gyulladásokat is, amelyek szív- és érrendszeri betegségeket okozhatnak, gátolva a gyulladáscsökkentő citokinek, a sejtekből szekretálódó fehérjék felszabadulását a kommunikáció és a szervezet immunvédelmének növelése érdekében.

Ha ez hosszabb ideig történik, a test „gyulladásos kaszkádot” tapasztal, amely stresszt jelent a szervekre és lelassítja a vérkeringést, a hormonszabályozást és a kognitív folyamatokat. Ami a szív egészségét illeti, a gyulladás zsíros, koleszterinben gazdag plakkot képezhet az erekben, és növelheti a szívroham vagy a stroke kockázatát.

9. Támogatja a máj működését és segít a szervezet méregtelenítésében

A Journal of Medicinal Food című folyóiratban megjelent tanulmány megállapította, hogy amikor a beteg patkányoknak öt nap alatt bazsalikom kivonatot adtak, jelentős javulást tapasztaltak a méregtelenítő enzimek termelésében, magasabb antioxidáns védelemben és csökkentették a májban a zsír felhalmozódását, amely májat okozhat. betegség.

A bazsalikom mellékhatásai

A bazsalikom illóolajat nem akarják lenyelni, és hígítani kell, ha a bőrön használják, erőssége miatt. A friss bazsalikom nagyon biztonságosnak tekinthető, és általában jól tolerálható, mivel a legtöbb embernél általában nem okoz allergiás reakciókat vagy mellékhatásokat. De vannak bizonyos kockázatok az emberek bizonyos csoportjai számára.

Ha terhes, terhességet próbál vagy szoptat, érdemes elkerülni a bazsalikomot, mivel hagyományosan termékenységet gátló hatású. A bazsalikom illóolajok vagy kiegészítők kölcsönhatásba léphetnek a koleszterinszint-csökkentő gyógyszerekkel és a diabéteszes gyógyszerekkel is, ezért ha jelenleg recepteket szed ezekre a feltételekre, akkor beszéljen orvosával, mielőtt bevenné a bazsalikom-kiegészítőket.